Największa platforma blogowa o technologiach mobilnych – opinie, testy, recenzje, newsy.

Partner serwisu: ZAŁÓŻ BLOGA

Galaxy S4 jednak z Exynosem 5 Octa?

• Infinity
    22.02.2013, 22:37 | Zgłoś nadużycie

Ostatnio na wielu portalach pojawiły się przecieki o zastosowaniu w nadchodzącym flagowcu Samsunga procesora Snapdragon 600 zamiast nowego Exynosa. Przecieki opierały się na zastosowaniu Snapdragona w jednym z modeli GT-i95xx. Nie wiem kto wierzy w takie plotki ale pomyślmy logicznie: jest bardzo wiele modeli Galaxy SIII przeznaczonych dla niektórych sieci i na niektóre rynki. Wersja INTERNATIONAL jednak posiada Exynosa. Chodzi tutaj o wsparcie LTE - Snapdragony mają wbudowany modem. Najprawdopodobniej więc i9500 (INTERNATIONAL) będzie z Exynosem 5 Octa a inne wersja jak choćby i9505 ze Snapdragonem 600. Galaxy S bez Exynosa to nie Galaxy S.

• ~fifi7484
    22.02.2013, 22:51|Zgłoś nadużycie

Zawsze myślałem że galaxy bez plastiku to nie galaxy. Mam nadzieje że samsung mnie nie zawiedzie w tej kwestii :)

• Tomasz Słowik

Też nie chce mi się w to wierzyć do końca. Z drugiej zaś strony, pogłoski o problemach z tym Exynosem też wydają się mieć sens. Kto ma rację, pewnie dowiemy się dopiero w premierę.

• Infinity
    Infinity
    23.02.2013, 12:07|Zgłoś nadużycie

Ja nie wierzę w żadnego Snapdragona 600, Exynos 5 Octa ma być układem energooszczędnym dzięki big.LITTLE. NVIDIA mogła stworzyć Tegrę 4 z czterema rdzeniami Cortex A15 która pasuje również do smartfonów więc czemu Samsung nie może?

Samsung Galaxy SIV i9500 będzie oparty o Exynosa 5 Octa zobaczycie. Samsung będzie wolał opóźnić premierę niż prezentować smartfon który nie jest najwydajniejszy na rynku.

• siper322
    siper322
    23.02.2013, 14:17|Zgłoś nadużycie

Dokładnie Infinity, jaki sens ma pakowanie Snapdragona 600? Wystarczy, że jakiś chinol wyskoczy z Tegrą 4 lub Snapdragonem 800 i po zabawie.

• krichna334
    krichna334
    23.02.2013, 14:30|Zgłoś nadużycie

zapewne bedzie octa, ale nie dlatego że może mieć wyższą wydajność niż snapdragon 600, ale dlatego że jest dla samsunga tańszy no i samsung chce autorskie rozwiązania montować w swoich high endach. ja bardziej boję się o działanie tego procesora i to jak bateria będzie momentalnie znikać. jestem ciekaw jak lagować będzie podczas przełączania z rdzeni a9 na a15.

• krzysiekbit
    krzysiekbit
    23.02.2013, 17:06|Zgłoś nadużycie

Moze po prostu android 5.0 nie bedzie w stanie tego obsłużyć ?

-- 

"My Uncle says smoking crack is kinda cool"

• salsoo
    salsoo
    23.02.2013, 21:18|Zgłoś nadużycie

krichna, on ma mieć rdzenie A7 a nie A9. Zadziwiające jest to jak ułomną architekturą jest Cortex (nie ważne który). Qualcomm już w swoich poprzednich procesorach (z linii S4) implementował umiejętność dowolnej zmiany taktowania (do ustalonej wartości granicznej) i wyłączania poszczególnych rdzeni w procesorze. Dziwne, że ARM nie zrobił czegoś takiego z Cortexami, tylko muszą korzystać z rdzeni wspomagających jak w chociażby Tegrze 3, czy właśnie w tym Exynosie. Ciekawe jakie będzie TDP tego Exynosa i jak duży będzie sam SoC.

• Tomasz Słowik

Wszystkie ARM-y mają taką możliwość, nie tylko Snapdragony. Po prostu A7 ciągnie mniej prądu w porównaniu do pozostałych, szybszych architektur nawet przy takim samym taktowaniu.

Ale faktycznie, skoro Android nie jest w stanie oszczędnie korzystać z taktowań procesora, to raczej nie wyobrażam sobie poprawnego zarządzania poszczególnymi typami rdzeni.

Osobiście jak potrzebuje oszczędzać energię baterii, to po prostu ograniczam na sztywno szybkość CPU.

• salsoo
    salsoo
    24.02.2013, 01:08|Zgłoś nadużycie

A właśnie chyba nie do końca. Z tego co pamiętam to prezes Qualcomma się podśmiewywał z konkurencji, że muszą stosować jakieś dzikie rozwiązania z piątym rdzeniem zamiast normalnie przetaktować rdzeń i wyłączyć pozostałe. Być może jest tak jak mówisz, że nawet przetaktowany mocniejszy rdzeń będzie ciągnął więcej niż rdzeń oparty na starszej architekturze, ale w takim razie takie rozwiązanie zostałoby wprowadzone wcześniej i to nie tylko w telefonach. Faktem jest, że głownym problemem jest Android, który tragicznie zarządza energią.

• Tomasz Słowik

Jeśli masz roota, to zainstaluj sobie Android Tuner i zobacz, że możesz dowolnie zmieniać taktowania w dół na każdym urządzeniu. Ponadto każde taktowania ma przypisane inne napięcie.

Kiedyś było powiedziane (chyba przy zapowiedzi Tegry 3), że 4 rdzenie pracujące na pół gwizdka ciągną łącznie mniej prądu od jednego rdzenia z maksymalnym taktowaniem. Problem polega na tym, że optymalizacja programów na Androida leży i jeśli ręcznie się tego nie kontroluje, to nic Ci ta wiedza nie da.

• ~fifi7484
    25.02.2013, 22:00|Zgłoś nadużycie

Tomasz Słowik
    Jeśli masz roota, to zainstaluj sobie Android Tuner i zobacz, że możesz dowolnie zmieniać taktowania w dół na każdym urządzeniu. Ponadto każde taktowania ma przypisane inne napięcie.

Kiedyś było powiedziane (chyba przy zapowiedzi Tegry 3), że 4 rdzenie pracujące na pół gwizdka ciągną łącznie mniej prądu od jednego rdzenia z maksymalnym taktowaniem. Problem polega na tym, że optymalizacja programów na Androida leży i jeśli ręcznie się tego nie kontroluje, to nic Ci ta wiedza nie da.

Wypowiem się jako użytkownik tegry 3, w opcjach telefonu jest taka funkcja która na bieżąco pokazuje użycie procesora. Wygląda to tak że są pokazane 4 kreski (procesor 4 rdzeniowy) i wartości przy nich. Można zobaczyć, w zależności co się robi ile procesorów pracuje i na jakim taktowaniu. Rzeczywistość wygląda tak jak napisał tomek, przez brak optymalizacji prawie zawsze wykorzystywane są 4 rdzenie. Zaskoczyło mnie to że nokia n8 procesor 680 MHz wystarcza do zobaczenia filmu w jakości HD. A tegra 3 wykorzystuje do tej samej czynności wszystkie rdzenie, to jakieś nieporozumienie.