Największa platforma blogowa o technologiach mobilnych – opinie, testy, recenzje, newsy.

Partner serwisu: ZAŁÓŻ BLOGA

Apple A7 oraz A7X już wkrótce. Co o nich wiemy?

• Infinity
    23.03.2013, 12:49 | Zgłoś nadużycie

Za kilka miesięcy odbędzie się premiera iPhone'a 5S. Ze źródeł bliskich firmie Apple wiemy że będzie to odświeżona Piątka z nowym aparatem, procesorem, systemem iOS 7 oraz kilkoma innymi małymi zmianami. No właśnie, procesor. Niemal na pewno będzie to jednostka oznaczona jako Apple A7 wyprodukowana przez Samsunga, TSMC oraz Intela. Jej dane techniczne są zagadką. Wiemy tylko że niemal na pewno będzie zawierała GPU PowerVR SGX554mp3 które sprawi że iPhone 5S będzie jednym z najwydajniejszych (jeśli nie najwydajniejszym) pod względem graficznym telefonem na świecie.
    Procesor będzie raczej zawierał dwa ulepszone rdzenie Shift z nieco wyższym taktowaniem (~1,5ghz). Nie można wykluczyć jednak układu czterordzniowego który zapewniłby wydajność nieznaną dotąd w urządzeniach z iOS. Tyle że Apple stawia raczej na GPU niż CPU więc wątpię by układ był czterordzniowy.

Po premierze iPhone'a 5S pojawi się również nowy iPad. Będzie zawierał nowy układ A7X. X oznacza ulepszoną wersję A7 z mocniejszym GPU by pociągnąć ekran Retina. I tu pojawia się pytanie: jaka będzie to grafika? Obecny układ A6X posiada PowerVR SGX554mp4. Jeśli iPhone 5S będzie zawierał grafikę PowerVR SGX554mp3 to jaka grafika pojawi się w A7X? SGX554 jest najmocniejszym GPU z obecnej serii 5XT. Możliwe więc że Apple zastosuje ultrawydajny układ PowerVR 6 Rogue. Jest też możliwość pojawienia się SGX554 w konfiguracji zawierającej więcej rdzeni: mp6 lub mp8. Zdecydowanie A7X będzie potężny. Ale na dokładniejsze dane o nim jeszcze poczekamy.

• ~Dr Skitels
    24.03.2013, 11:37|Zgłoś nadużycie

I ładowanie dwa razy dziennie na tej małej bateryjce. Po co tak potężny układ w telefonie wielkości pudełka od zapałek?

• ~daw20
    24.03.2013, 11:42|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Z tekstu wynika że A7 ma być słabszy od A6X? PowerVR SGX554mp3 kontra PowerVR SGX554mp4?

• ~Bolo
    24.03.2013, 12:57|Zgłoś nadużycie

"Wiemy tylko że niemal na pewno będzie zawierała GPU PowerVR SGX554mp3 które sprawi że iPhone 5S będzie jednym z najwydajniejszych (jeśli nie najwydajniejszym) pod względem graficznym telefonem na świecie. "

Fajnie ale takie GPU siedzi w SGS IV + znacznie potężniejsze CPU niż zapewne ten, który pojawi się w iP (iOS opiera swe działanie głównie na GPU a nie CPU zatem nie musi on być mocny)

• ~Bolo
    24.03.2013, 13:01|Zgłoś nadużycie

~Miszcz
    ~Dr Skitels
    I ładowanie dwa razy dziennie na tej małej bateryjce. Po co tak potężny układ w telefonie wielkości pudełka od zapałek?

No i się gówno znasz. iPhone 5 się ładuje co dwa dni, a ty pierdolisz jak nawet nigdy iPhone na oczy nie widziałeś. Ja sam mojego 4s ładuję co 3 dni. Myślisz, że te ulepszone rdzenie zaraz o tyle zwiększą pobieranie prądu? Gówno prawda, bo mogą być wykonane w innej technologii i będą oszczędniejsze jeszcze.

To strasznie fajnie, że wytrzymuje Tobie 3 dni - tylko powiedz, pewnie masz go na 2G z wyłączoną lokalizacją a do tego sporadyczne rozmowy, smsy, aparat, muzyka - czyli użyteczność coś na poziomie telefonów sprzed kilku lat. Jak włączysz 3g, zaczniesz przeglądać internet, użyjesz GPS, zagrasz w jakąś wymagającą grę to nie wytrzyma ta bateria od rana do wieczora. Żeby nie było, sam byłem do ostatniego czwartu posiadaczem iPhone'a 4s więc doskonale wiem jak wygląda tam kwestia baterii. Jak się go sporadycznie używa to i parę dni spokojnie daje radę, jak chce się go używać intensywnie pada szybko. Ponadto apeluję o normalny język a nie od razu unoszenie się.

• ~szpak
    24.03.2013, 13:14|Zgłoś nadużycie

widze tu fanatyków sgsa :]

• ~Dr Slitels
    24.03.2013, 13:18|Zgłoś nadużycie

~Miszcz
    ~Dr Skitels

No i się gówno znasz. iPhone 5 się ładuje co dwa dni, a ty pierdolisz jak nawet nigdy iPhone na oczy nie widziałeś. Ja sam mojego 4s ładuję co 3 dni. Myślisz, że te ulepszone rdzenie zaraz o tyle zwiększą pobieranie prądu? Gówno prawda, bo mogą być wykonane w innej technologii i będą oszczędniejsze jeszcze.

Czy ty w ogóle rozróżniasz pomiędzy gpu, a cpu? Mocniejsze gpu zawsze zużywa więcej prądu i generuje więcej ciepła. W ipadzie4 jest to ciepło wyczuwalne przy niektórych grach, to co do piero w takiej 4" popierdułce. Jest powód dla którego samsung nie władował gpu z ipada4 do gs4. Raz to pobór prądu, a dwa to mało, która gra potrzebuje takiego gpu, zwłaszcza, że iP5s pewnie będzie miał ten sam wyświetlacz.

• Infinity
    Infinity
    24.03.2013, 13:26|Zgłoś nadużycie

" Z tekstu wynika że A7 ma być słabszy od A6X? PowerVR SGX554mp3 kontra PowerVR SGX554mp4? "

GPU z A6 jest teoretycznie słabszy od A5X.
    A5X - PowerVR SGX543mp4
    A6 - Power VR SGX543mp3
    Tyle że wydajność grafiki z A5X jest dławiona przez olbrzymią rozdzielczość iPada 3. A6 w benchmarkach jest wydajniejszy ponieważ iPhone 5 posiada znacznie niższą rozdzielczość. Tak naprawdę iPad 3 jest słabszy od iPada 2. Dopiero w czwartej wersji swojego tabletu Apple poprawiło wydajność stosując PowerVR SGX554mp4.
    Jeśli chodzi o CPU, A6 jest wydajniejsze od A5X ponieważ A6 ma rdzenie Shift (wydajność na poziomie Krait, nieco niższa od Cortexów A15) i częstotliwość 1,3 ghz. A5X ma Cortexy A9 oraz częstotliwość 1,0 ghz.

• ~sylwester
    24.03.2013, 13:26|Zgłoś nadużycie

Wpiszcie sobie w google A7X zobaczycie co to tak naprawde jest ;P skrót ktory uzywa zespół Avenged Sevenfold.Mi sie od razu skojarzyło bo słucham ich parę piosenek :D

• Kaliente
    Kaliente
    24.03.2013, 13:35|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

~Bolo
    ~Miszcz
    ~Dr Skitels

To strasznie fajnie, że wytrzymuje Tobie 3 dni - tylko powiedz, pewnie masz go na 2G z wyłączoną lokalizacją a do tego sporadyczne rozmowy, smsy, aparat, muzyka - czyli użyteczność coś na poziomie telefonów sprzed kilku lat. Jak włączysz 3g, zaczniesz przeglądać internet, użyjesz GPS, zagrasz w jakąś wymagającą grę to nie wytrzyma ta bateria od rana do wieczora. Żeby nie było, sam byłem do ostatniego czwartu posiadaczem iPhone'a 4s więc doskonale wiem jak wygląda tam kwestia baterii. Jak się go sporadycznie używa to i parę dni spokojnie daje radę, jak chce się go używać intensywnie pada szybko. Ponadto apeluję o normalny język a nie od razu unoszenie się.

Ja mam iP 5 i ładuje go raz na 2-3 dni. 3G cały czas włączone, GPS i WiFi też. Ekran na 90% jasności ustawiony. iPhona chyba na obrazku widziałes.
    Bateria nie jest tematem dyskusji, tylko procesor. Piszmy więc o nim.

Trochę mnie nudzą zmiany w hardware. Lepszy proc, grafika, więcej RAMu- to wszystko jest OK, ale ogólnie nuda. Niech zrobią to, co kiedyś zrobili przy okazji premiery Leoparda. Cały system przeszedł szereg ulepszeń, nie tylko w wyglądzie. iOS też trochę potrzebuje małego redesignu.

• Infinity
    Infinity
    24.03.2013, 13:36|Zgłoś nadużycie

" Fajnie ale takie GPU siedzi w SGS IV + znacznie potężniejsze CPU niż zapewne ten, który pojawi się w iP (iOS opiera swe działanie głównie na GPU a nie CPU zatem nie musi on być mocny) "

SGS4 - PowerVR SGX544mp3 51,1 GFLOPS
    iPhone 5S - PowerVR SGX554mp3 53,7 GFLOPS
    Jak widzisz to nie jest identyczne GPU. To z iPhone'a będzie nieco wydajniejsze od tego z SGS4. Tyle że Apple najprawdopodobniej zastosuje 2-rdzeniowy procesor dzięki czemu SGS4 i tak będzie szybszy. Jak już sam mówiłeś, Apple stawia na GPU a nie CPU. Grafika jest bardzo ważna w grach ale w prawie wszystkich innych działaniach ważniejszy jest procesor.

• ~Dr Skitels
    24.03.2013, 13:48|Zgłoś nadużycie

Infinity
    " Fajnie ale takie GPU siedzi w SGS IV + znacznie potężniejsze CPU niż zapewne ten, który pojawi się w iP (iOS opiera swe działanie głównie na GPU a nie CPU zatem nie musi on być mocny) "

SGS4 - PowerVR SGX544mp3 51,1 GFLOPS
    iPhone 5S - PowerVR SGX554mp3 53,7 GFLOPS
    Jak widzisz to nie jest identyczne GPU. To z iPhone'a będzie nieco wydajniejsze od tego z SGS4. Tyle że Apple najprawdopodobniej zastosuje 2-rdzeniowy procesor dzięki czemu SGS4 i tak będzie szybszy. Jak już sam mówiłeś, Apple stawia na GPU a nie CPU. Grafika jest bardzo ważna w grach ale w prawie wszystkich innych działaniach ważniejszy jest procesor.

Iphone nie będzie miał na 100% full hd, więc będzie dużo wydajniejszy.

• ~Genta
    24.03.2013, 15:00|Zgłoś nadużycie

~sylwester
    Wpiszcie sobie w google A7X zobaczycie co to tak naprawde jest ;P skrót ktory uzywa zespół Avenged Sevenfold.Mi sie od razu skojarzyło bo słucham ich parę piosenek :D

Pozew?

• ~Bolo
    24.03.2013, 16:40|Zgłoś nadużycie

Kaliente
    Ja mam iP 5 i ładuje go raz na 2-3 dni. 3G cały czas włączone, GPS i WiFi też. Ekran na 90% jasności ustawiony. iPhona chyba na obrazku widziałes.
    Bateria nie jest tematem dyskusji, tylko procesor. Piszmy więc o nim.
    .

Kaliente tego typu słów spodziewałem się po wielu osobach na tym forum ale po Tobie nie. Mówi Ci coś taki nick: rain86 na forum MyA? No to właśnie ja - więc jak widać iPhone'a nie tylko na obrazku widziałem ale i go używałem. Co zaś tyczy się włączonego WiFi i GPS to jedna kwestia, a druga to ich wykorzystania - włączone WiFi i lokalizacja praktycznie nie pobiera energii w iP dopóki z nich nie korzystamy czyli włączymy Safari (WiFi) lub jakiegoś programu, który wykorzystuje lokalizacje (np mapy Apple). Sam przecież to wiesz. Odczucia co do baterii opisywałem na przykładzie swojego ip 4s oraz 2 znajomych.

• Azawakh
    Azawakh
    24.03.2013, 19:29|Zgłoś nadużycie

Byłoby zabawnie gdyby producentem kolejnego proceosra A7/A7X byłby znów Samsung a nie Intel czy TSMC. Ja stawiam na Samsunga posiadającego spore doświadczenie w produkcji procesorów.

• ~SirAdii
    24.03.2013, 20:51|Zgłoś nadużycie

Ciekawe czy nowy A7 choć zbliży się wydajnościowo do Exynosa Octa.

• ~ISm
    24.03.2013, 22:02|Zgłoś nadużycie

Pierdu, pierdu..

• salsoo
    salsoo
    25.03.2013, 00:24|Zgłoś nadużycie

Takiego festiwalu głupoty jak tutaj to dawno nie widziałem. Porównywanie wydajnościowe procesorów jest praktycznie niemożliwe, ze względu na zupełnie inną zasobożerność systemów i konstrukcję procesorów. To tak samo jak rozmowa z klientem co jest lepsze: tablet z Androidem czy iPad. No nie da się tego porównać (poza tym, że ten i ten są tabletami). To jak porównywanie Passata z Audi A5. Jeśli chodzi o Apple i ich procesory, to są to bardzo wydajne jednostki i z bardzo sensownym poborem mocy. Apple konstruuje własne rdzenie i zleca ich produkcję innym, dlatego ciężko wywnioskować co siedzi w środku. Tak naprawdę jedynym porównaniem są crossplatformowe benchmarki typu Passmark, ale i to nie jest do końca miarodajne (vide wyniki iPada 4). Jedno jest pewne: w momencie wyjścia, układy Apple praktycznie zawsze są liderami benchmarków.

• ~SirAdii
    25.03.2013, 00:40|Zgłoś nadużycie

Da się już porównać - Geekbench 2 to najbardziej obiektywny multiplatforomowe benchmark, mający niewielki rozrzut wyników. W kwestii królowania, układy Apple królowały gdy były oparte na Exynosach od Samsunga, ale autorskie rdzenie Swift w A6 są słabsze od A15. Ciekawe czy A7 zdoła chociaż dorównać wydajnościowo Exynosowi Octa.

• krichna334
    krichna334
    25.03.2013, 16:33|Zgłoś nadużycie

Kaliente

2 słowa - nie możliwe

• ~aretzky
    25.03.2013, 17:06|Zgłoś nadużycie

Iphona laduje codziennie a jak ciagne 3g to i dwa razy dziennie. Mam firme i duzo dzwonie wiec jak slysze tekst gimnazjalisty o ladowaniu co dwa dni to mi sie smiac chce