Największa platforma blogowa o technologiach mobilnych – opinie, testy, recenzje, newsy.

Partner serwisu: ZAŁÓŻ BLOGA

[WP] Szybkie czytanie - podnoś swoje umiejętności.

• borkman
    22.10.2014, 19:48 | Zgłoś nadużycie

Nie wiem jak wy, ale ja często zabierałem się do czegoś i po pewnym czasie brakowało mi motywacji. Siłownia, bieganie, nauka angielskiego, nauka bezwzrokowego pisania na klawiaturze zawsze kończyło się w podobny sposób. Nie spodziewałem się jednak, że tak długo czasu poświęcę (i co najważniejsze nie zniechęcę się) na aplikację w moim telefonie.
    „Szybkie czytanie” to aplikacja którą znajdziecie w wersji na komórki jak i desktopowych kafelkach. Zdaję sobie sprawę, że wersja na monitorze zdaje się być pod pewnymi względami lepsza, ale nie ma jednej ważnej zalety, o której napiszę za chwilkę. Sama aplikacja oferuje kilkanaście różnych ćwiczeń, które w założeniu twórców mają nam pomóc w opanowaniu techniki szybszego czytania oraz polepszyć pamięć.
    Na początku program wita nas krótkim wstępem od autorów mówiących o jego głównych założeniach i koncepcji oraz informacjami , które części mózgu muszą zostać pobudzane abyśmy możliwie jak najbardziej efektywnie przyswajali czytany tekst. Przed każdym z późniejszych ćwiczeń także znajduje się informacja jak wykonywać dane ćwiczenie i jakie części naszego mózgu są przez nie pobudzane.
    Pierwszym z ćwiczeń jest oczywiście test sprawdzający jak szybko czytamy ze zrozumieniem. Odpowiadamy na cztery pytania z teksu po czym aplikacja przygotowuje dla nas ćwiczenia o stopniu trudności odpowiadającym naszym umiejętnościom. Część ćwiczeń nie wymaga od nas interakcji, inne wręcz przeciwnie. Te pierwsze przygotowują nas do szybkiego czytania wyświetlając tekst lub cyfry w nieco szybszym czasie niż szybkość jaką opanowaliśmy. To także bardzo dobra rozgrzewka przed ćwiczeniami wymagającymi od nas bardzo dużego skupienia i uwagi:
    „Pary słowne” – spośród grup dwóch wyrazów wyszukujemy takie, które pozornie są takie same, ale różnią się np. jedną literką,
    „Szukanie liter” – w wyświetlonych literkach wyszukujemy dwóch wskazanych, poziom trudności zmienia się gdy w grę wchodzą duże i małe znaki,
    „Liczby parzyste” – tym razem zaznaczamy te liczby, które są parzyste,
    „Pomieszane litery” – na bardzo krótko pojawia się słowo w którym wymieszano literki, a naszym zadaniem jest poprawne wpisanie wyrazu,
    „Słowa”, „Zdania” – tutaj bardzo szybko wyświetlane są słowa lub zdania (zależnie od ćwiczenia), a naszym zadaniem jest ich bezbłędne przepisanie,
    „Liczby” – tak jak wyżej z tą różnicą, że teraz aplikacja raczy nas wyświetlanymi szybko cyframi i tak przy trzech znakach jest ok, to przy pięciu, sześciu znakach i dużej szybkości jest naprawdę ciężko,
    „Szukanie w tekście”, „Szukanie liczb”– to jak nie trudno się domyślić, wyszukiwanie wskazanych słów/liczb w wyświetlonym tekście/zbiorze liczb,
    „SnM – Test” – to ten sam test (co pewien czas aplikacja będzie do niego wracać), którym aplikacja przywitała nas na Dzień Dobry z tą różnicą, że w miarę naszych postępów będziemy osiągać zauważalnie lepsze wyniki,
    „Zrozumienie tekstu” – tutaj natomiast przygotowany tekst jest wyświetlany w jednej linii po dwa wyrazy z prędkością szybszą niż opanowaną przez nas na dany moment co w założeniu także podnosi nasz umiejętności.
    Wielkie dzięki dla tych, którym udało się dobrnąć do tego momentu. Jedna sesja „Szybkiego czytania” trwa ok. 10 minut, jest złożona z ośmiu ćwiczeń i jak zapewniają autorzy, raz dziennie wystarczy aby po min. trzech tygodniach jest szansa na zauważenie różnicy w szybkości swojego czytania. Dołączam się do tych zapewnień jako użytkownik aplikacji od niespełna dwóch miesięcy. Główną zaletą aplikacji, która stawia ją ponad wersją desktopową jest to, że można z niej skorzystać w autobusie, poczekalni czy też moją ulubioną pustelnię i mekką spokoju i samotności – WC. Idealnym wydaje mi się korzystanie z aplikacji na tablecie, ale takowego nie mam więc doświadczeniami podzielić się nie mogę.
    Wygląd aplikacji „Szybkie czytanie” jest bardzo ładny i schludny. Naprawdę trudno się do czegoś przyczepić. Aplikacja kosztowała mnie dyszkę (teraz jest po osiem złotych), ale to jak do tej pory najlepiej wydane przeze mnie pieniądze w sklepie Microsoft-u. Jasne że można je przeznaczyć na kolejną część wściekłych ptaszków albo nowy samochodzik w jakiś wyścigach, ale podnoszenie swoich umiejętności to coś bezcennego i świetnie, że możemy edukować się przy pomocy urządzenia z którym właściwie rzadko kiedy się rozstajemy.
    Link do „Szybkiego czytania” (i screen-ów, których wklejanie uznałem za bezcelowe):
    http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/szybkie-czytanie/90b1b46a-88bd-44a1-a5e1-9eb1865f0948

• ~Czajo
    14.01.2015, 11:54|Zgłoś nadużycie

Ciekawe spostrzeżenia, ja szukam jakiejś sprawdzonej metody na naukę szybkiego i przede wszystkim efektywnego czytania. W internecie jest multum różnych kursów. Co polecacie?

• Turophile
    Turophile
    19.01.2015, 02:28|Zgłoś nadużycie

Dolaczam sie do pytania. Moglby ktos polecic jakis dobry kurs?

pieluszki wielorazowe

• Lonnoz
    Lonnoz
    01.02.2015, 12:13|Zgłoś nadużycie

Jakiekolwiek kursy na telefon do niczego by mnie nie zmobilizowały.W końcu tel do tego nie służy ;)

badania medyczne

• reginno
    reginno
    02.02.2015, 21:52|Zgłoś nadużycie

Jasne, lepiej na telefon nie. Na chomiku jest sporo takich kursów za darmo

• borkman
    borkman
    03.02.2015, 08:50|Zgłoś nadużycie

Ten sam program jest w sklepie na desktopy. 10 zł chyba nie za bardzo drenuje kieszenie więc grzebanie za "darmowymi" programami z chomika wydaje mi się zwykłym skąpstwem. Wersja na telefony świetnie sprawdza się w toalecie ;).

• Takigość
    Takigość
    05.12.2017, 13:49|Zgłoś nadużycie

W szybkiej nauce pomagają także takie tablice uczenia się mimochodem. Mi pozwoliły szybko nauczyć się angielskiego i to bez zakuwania :)

-- 

Zapraszam na moją stronę :)