Największa platforma blogowa o technologiach mobilnych – opinie, testy, recenzje, newsy.

Partner serwisu:

[WP] Szybkie czytanie - podnoś swoje umiejętności.

 • borkman
  22.10.2014, 19:48 | Zgłoś nadużycie

  Nie wiem jak wy, ale ja często zabierałem się do czegoś i po pewnym czasie brakowało mi motywacji. Siłownia, bieganie, nauka angielskiego, nauka bezwzrokowego pisania na klawiaturze zawsze kończyło się w podobny sposób. Nie spodziewałem się jednak, że tak długo czasu poświęcę (i co najważniejsze nie zniechęcę się) na aplikację w moim telefonie.
  „Szybkie czytanie” to aplikacja którą znajdziecie w wersji na komórki jak i desktopowych kafelkach. Zdaję sobie sprawę, że wersja na monitorze zdaje się być pod pewnymi względami lepsza, ale nie ma jednej ważnej zalety, o której napiszę za chwilkę. Sama aplikacja oferuje kilkanaście różnych ćwiczeń, które w założeniu twórców mają nam pomóc w opanowaniu techniki szybszego czytania oraz polepszyć pamięć.
  Na początku program wita nas krótkim wstępem od autorów mówiących o jego głównych założeniach i koncepcji oraz informacjami , które części mózgu muszą zostać pobudzane abyśmy możliwie jak najbardziej efektywnie przyswajali czytany tekst. Przed każdym z późniejszych ćwiczeń także znajduje się informacja jak wykonywać dane ćwiczenie i jakie części naszego mózgu są przez nie pobudzane.
  Pierwszym z ćwiczeń jest oczywiście test sprawdzający jak szybko czytamy ze zrozumieniem. Odpowiadamy na cztery pytania z teksu po czym aplikacja przygotowuje dla nas ćwiczenia o stopniu trudności odpowiadającym naszym umiejętnościom. Część ćwiczeń nie wymaga od nas interakcji, inne wręcz przeciwnie. Te pierwsze przygotowują nas do szybkiego czytania wyświetlając tekst lub cyfry w nieco szybszym czasie niż szybkość jaką opanowaliśmy. To także bardzo dobra rozgrzewka przed ćwiczeniami wymagającymi od nas bardzo dużego skupienia i uwagi:
  „Pary słowne” – spośród grup dwóch wyrazów wyszukujemy takie, które pozornie są takie same, ale różnią się np. jedną literką,
  „Szukanie liter” – w wyświetlonych literkach wyszukujemy dwóch wskazanych, poziom trudności zmienia się gdy w grę wchodzą duże i małe znaki,
  „Liczby parzyste” – tym razem zaznaczamy te liczby, które są parzyste,
  „Pomieszane litery” – na bardzo krótko pojawia się słowo w którym wymieszano literki, a naszym zadaniem jest poprawne wpisanie wyrazu,
  „Słowa”, „Zdania” – tutaj bardzo szybko wyświetlane są słowa lub zdania (zależnie od ćwiczenia), a naszym zadaniem jest ich bezbłędne przepisanie,
  „Liczby” – tak jak wyżej z tą różnicą, że teraz aplikacja raczy nas wyświetlanymi szybko cyframi i tak przy trzech znakach jest ok, to przy pięciu, sześciu znakach i dużej szybkości jest naprawdę ciężko,
  „Szukanie w tekście”, „Szukanie liczb”– to jak nie trudno się domyślić, wyszukiwanie wskazanych słów/liczb w wyświetlonym tekście/zbiorze liczb,
  „SnM – Test” – to ten sam test (co pewien czas aplikacja będzie do niego wracać), którym aplikacja przywitała nas na Dzień Dobry z tą różnicą, że w miarę naszych postępów będziemy osiągać zauważalnie lepsze wyniki,
  „Zrozumienie tekstu” – tutaj natomiast przygotowany tekst jest wyświetlany w jednej linii po dwa wyrazy z prędkością szybszą niż opanowaną przez nas na dany moment co w założeniu także podnosi nasz umiejętności.
  Wielkie dzięki dla tych, którym udało się dobrnąć do tego momentu. Jedna sesja „Szybkiego czytania” trwa ok. 10 minut, jest złożona z ośmiu ćwiczeń i jak zapewniają autorzy, raz dziennie wystarczy aby po min. trzech tygodniach jest szansa na zauważenie różnicy w szybkości swojego czytania. Dołączam się do tych zapewnień jako użytkownik aplikacji od niespełna dwóch miesięcy. Główną zaletą aplikacji, która stawia ją ponad wersją desktopową jest to, że można z niej skorzystać w autobusie, poczekalni czy też moją ulubioną pustelnię i mekką spokoju i samotności – WC. Idealnym wydaje mi się korzystanie z aplikacji na tablecie, ale takowego nie mam więc doświadczeniami podzielić się nie mogę.
  Wygląd aplikacji „Szybkie czytanie” jest bardzo ładny i schludny. Naprawdę trudno się do czegoś przyczepić. Aplikacja kosztowała mnie dyszkę (teraz jest po osiem złotych), ale to jak do tej pory najlepiej wydane przeze mnie pieniądze w sklepie Microsoft-u. Jasne że można je przeznaczyć na kolejną część wściekłych ptaszków albo nowy samochodzik w jakiś wyścigach, ale podnoszenie swoich umiejętności to coś bezcennego i świetnie, że możemy edukować się przy pomocy urządzenia z którym właściwie rzadko kiedy się rozstajemy.
  Link do „Szybkiego czytania” (i screen-ów, których wklejanie uznałem za bezcelowe):
  http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/szybkie-czytanie/90b1b46a-88bd-44a1-a5e1-9eb1865f0948

 • ~Czajo
  14.01.2015, 11:54|Zgłoś nadużycie

  Ciekawe spostrzeżenia, ja szukam jakiejś sprawdzonej metody na naukę szybkiego i przede wszystkim efektywnego czytania. W internecie jest multum różnych kursów. Co polecacie?

 • Turophile
  Turophile
  19.01.2015, 02:28|Zgłoś nadużycie

  Dolaczam sie do pytania. Moglby ktos polecic jakis dobry kurs?

  pieluszki wielorazowe

 • Lonnoz
  Lonnoz
  01.02.2015, 12:13|Zgłoś nadużycie

  Jakiekolwiek kursy na telefon do niczego by mnie nie zmobilizowały.W końcu tel do tego nie służy ;)

  badania medyczne

 • reginno
  reginno
  02.02.2015, 21:52|Zgłoś nadużycie

  Jasne, lepiej na telefon nie. Na chomiku jest sporo takich kursów za darmo

 • borkman
  borkman
  03.02.2015, 08:50|Zgłoś nadużycie

  Ten sam program jest w sklepie na desktopy. 10 zł chyba nie za bardzo drenuje kieszenie więc grzebanie za "darmowymi" programami z chomika wydaje mi się zwykłym skąpstwem. Wersja na telefony świetnie sprawdza się w toalecie ;).

 • Takigość
  Takigość
  05.12.2017, 13:49|Zgłoś nadużycie

  W szybkiej nauce pomagają także takie tablice uczenia się mimochodem. Mi pozwoliły szybko nauczyć się angielskiego i to bez zakuwania :)

  -- 

  Zapraszam na moją stronę :)

 • olafczka
  olafczka
  09.01.2018, 12:05|Zgłoś nadużycie

  Testowaliście te aplikacje szybkiego czytania? Działa to chociaż trochę? Nie jestem pewna czy jestem w stanie się sama zmobilizować do takiego działania. Jest tutaj, ktoś, kto używa technik szybkiego czytania? Ciekawa jestem jakie są najlepsze efekty i co robić żeby samodzielnie je wyćwiczyć.

 • Ola112
  Ola112
  16.01.2018, 00:18|Zgłoś nadużycie

  Moja córka przeszła taki kurs i widać efekt czyta bardzo szybko w nauka nie sprawia jej trudności.

 • ~Tomasz
  25.01.2018, 13:04|Zgłoś nadużycie

  Borkman, dzięki za obszerny wpis. W przerwie „Pary słowne” polecam :)

  mediculum

 • ~KuligB
  14.02.2018, 10:42|Zgłoś nadużycie

  Wykorzystanie wolnych chwil po podsumowaniu całego tygodnia może nam dać kilka godzin treningu. Sami dobrze wiemy ile casu marnujemy patrząc bezcelowo w telefon. Postaram się tak jak Ty zmienić nawyki i odpowiednio spożytkować wolny czas. Super artykuł!

  medicumdent

 • olafczka
  olafczka
  19.02.2018, 10:03|Zgłoś nadużycie

  Też by mi się przydał taki kurs. Chciałabym umieć szybciej czytać. Może jest taka aplikacja na telefon, która pomogłaby mi zwiększyć obszar zapamiętywania?

 • marudnymarcin

  To dobra umiejętność w czasach gdy umowy mają po kilkanaście stron i trzeba je szybko przejrzeć

+ rozpocznij nowy wątek

NAJCZĘŚCIEJ ODPOWIADAJĄ